NESA awards

Do you know an Outstanding Eagle Scout?

Every year, the National Eagle Scout Association (NESA) recognizes outstanding Eagles across America with the NESA Outstanding Eagle Scout Award (NOESA). This prestigious recognition is for Eagle Scouts who have demonstrated outstanding achievement in their professional careers, avocations, and communities. Please review the NOESA Judging Criteria on page 3 of the Nomination form. 

While the selection of NOESA recipients is a local Council function, the nominees are confirmed by NESA.

To nominate a deserving Eagle Scout, download the application, complete sections 1-3, attach two pages of vocational/avocational info on the candidate, and email it to NESADC@ncacbsa.org or mail to:

NOESA Committee
National Capital Area Council, BSA
9190 Rockville Pike
Bethesda, MD 20814-3812

Nominations should be submitted by December 1, 2023.

Click here for more information about NOESA.

NOESA Recipients

Class of 2023

Mark Beckler
Project Leader, Caladwich Consulting

Greg Ferrara
President & CEO, National Grocers Association

James Spoo
Retired, Special Forces Hall of Fame

Chad Sweet
Co-Founder, The Chertoff Group

 

Artie Travis
Vice President of Student Affairs, Frostburg University

Bill Weber
Chief Executive Officer, Firefly Aerospace

Kevin Wright
Executive Partner, Gartner

Class of 2022

Charles Allen, Jr.
Thomas Brooke
Aaron Burciaga
Michael Huston
Matthew Jones
Charles Lewis
Jamie Morin
David Morriss
David Scott

Class of 2021

Joshua P. Batten
Joseph William Buff
Craig S. Burkhardt
Charles Charpentier
Joseph A. Engelbrecht, Jr.
Michael William Gates
Richard Michael Harrington
William Gary Hubbard
Robert L. Phillips, Jr.
Philip Reilly
David Simnick
Joseph H. Sullivan

Class of 2020

Robert Burrows
Jack Campbell
Stephen Clark
Chris Deegan
Patrick Dunne
Jonathan Gifford
Jerry Gordon
Dennis Gurtz
Forrest Horton
Gary Miller
Norman Pruitt
Guy Snodgrass
Greg Wallig
Andrew Wheeler
Clifford Yee

Class of 2019

Ryan Berry
William Bowerman
Robert Bremner
Tommy Gardner
William Handorf
Dave Neumann
Ross Perry
Randy Rader
David Samuels
Curtis Schehr
Kevin Sheehan
John Vonglis

Class of 2018

RADM Fred Ames, USCG, Ret.
Jeffrey Ballou
Donald Bradshaw
Brett Coffee
Brian Hajost
Robert Kennedy
Joseph Link
Christer Lucander
Rob Quartel
Bishop Frank Spencer
Philip Sternberg
Michael Tidwell
Honorable Sean Wallace
MG Craig Weston, USAF, Ret.
Bob Wood

Class of 2017

Peter A. Carr
Joseph T. Davidson
Max B. Finberg
Gregory J. Hadfield
Guy M. Hicks
Steven L. Hilton
Dr. David Lanar
Robert J. McCarthy
Scott E. Miller
J. Randall Minchew
Blake D. Morant
David Schaefer
Wayne Stillwagon

Class of 2016

Monsignor John Brady
Bobby R. Burchfield
Cory Cozzens
Paul D’Andrea
J. Spencer Dickerson
James Robert Doty
Steven R. Englund
Jack Figel
Merritt Green
Gurvais C. Grigg
Edward G. Koch, M.D.
David Link
Michael G. Long
Chauvon L. McFadden
Peter Pantuso
Class Honoree: John Graham

Class of 2015

Jeffrey S. Berger
Dr. Mark W. Cannon
Anthony T. Clark
Christian D’Andrea
Donald R. Forest
Robert Heaton
Craig S. Iscoe
Mark Johnston
Robert R. King
Leonard L. Lucchi
Anthony J. Romanello
Deon K. Shaffer
D. Nathan Sheets
Robert A. Stalzer
James J. Streilein
Dexter E. Wood Jr.
Class Honoree: Donald E. Ellison

Class of 2014

Douglas Bush
Earl Colson
J. Michael Daniel, Jr.
Christopher Hays
Robert MacKichan
The Honorable William Mims
Ronald Miner
John Montgomery
David Nagel
T. Wood Parker
William Sawchuk
Aaron Sherinian
Morgan Sullivan
Frank Williams
Class Honoree: Michael Pocalyko

Class of 2013

RADM James Carey
David Ellison
Bob Leggett
Kevin Marvel
Todd Morgan
JP Morgan
Kevin Reynolds
Fred Rubin
Class Honoree: The Honorable John Mason

Class of 2012

Ken Bedingfield
Robert Branand
Don Ellison
The Honorable John Mason
Basil Mossaidis
P. Adair Petty