Print Page   |   Contact Us   |   Report Website Issues   |   Sign In   |   Register
District Contacts
Group HomeGroup HomeGroup PagesDirectory & Features Join Group
Share |

Field Director - Region


District Key 3



District Executive

Mychal Tamillow


District Chair

David Place


District Commissioner

Bill Desmond



Scribe

Jim Sundergill



Chaplain

Judi Richmond



Health & Safety

John Huggins

Vice Chair, Program

Julie Bostian


Activities & Civic Service

John Wright



Cub Scout Bike Rodeo

Debbie Crabb



Inter-Troop Sporting Events

Shawn Youngberg



Pinewood Derby Chairman

Rich Sims



Scouting for Food

Click to Volunteer!



Service Projects

Click to Volunteer!



Special Needs & Disabilities

Bill Desmond



STEM Program

John Stalnaker



Venturing Officers Association

Damon Allen




Kelsey Stafford


Advancement & Recognition

Dan Speace



District Breakfast & Dinner

Ron Layman



Eagle Scout Board of Review

Norm Feldser



Hornaday Award Program

Janice Gilsdorf



Merit Badge Dean

Bill Desmond



Scouter Recognition

Jim Robbins



–Award of Merit Review

Shawn Youngberg



Religious Emblems Coordinator

Alan Ashley


Camping & Outdoor Activities

Doug O'Connor



Day Camp

Colby Child



District Camporees

Ron Layman



Joe Davis Trek

Ron Layman



Klondike Derby

Mike Grenier



Order of the Arrow

Andy Giacco




Alex Mayhew



Shooting Sports Advisor

Steve Crowe



Webelos Mountain

Lazara Caballero


Training


Colby Child



Cub Scouts Training

Shawn Matlock



Boy Scouts Training

Alan Ashley



Varsity Training

John Ortiz



Venturing Training

Paul Smith



Den Chief Training

Doug O'Connor



District Green Bar Training (JLT)

Click to Volunteer!



LDS Training Liaison

Paul Smith

Vice Chair, Administration

Linda Morgan



International Scouting

Shawn Youngberg



ADMS Database

Steve Crowe



Nomination Committee Chair

Jim Robbins


Finance


Click to Volunteer!



Budget Stewardship

Click to Volunteer!



Community Liason

Linda Morgan



Endowment

Click to Volunteer!



FOS - Community

Click to Volunteer!



FOS - Family

Russ Ingram



FOS - LDS

Click to Volunteer!



Popcorn Kernel

Click to Volunteer!



Special Events / Delaplaine Dinner

Bert Andersen


Marketing

Belinda Matlock



Blue Blaze Editor/Publisher

Linda Sundergill



Community News Journalist

Click to Volunteer!



Publicity Chairman

Jim Robbins



Webmaster

Carie Stafford


Membership

Stephanie Fletcher



Adopt-a-School

Click to Volunteer!



Alumni Chair

Gary Leishman



Charter Organization Liaison & Trainer

Jim Sundergill



Community Relations

Dan Speace



– Catholic Relations

Amy Spessard



– Hispanic Relations

Magaly Green



– LDS Relations

Jim Robbins



– Protestant Relations

Dan Speace



Join Scouting Coordinator

Kathleen Knill



New Unit Campaign

Click to Volunteer!



Webelos to Scouting Coordinator

Vicki Carswell


Promotions

Click to Volunteer!



Adult training Promotions

Click to Volunteer!



– Wood Badge Training

Billy Noland



Camp Promotions

Fred Broadrup



Exploring Promotions

Click to Volunteer!



Venturing Promotions

Damon Allen



Youth Training Promotions

Larry Linder



– NYLT (IMPESSA) Coordinator

Janice Gilsdorf





Roundtable Commissioners:




Cub Scout Roundtable Chairman

Click to Volunteer!



Boy Scout Roundtable Chairman

Dan Carroll



Venturing Forum Chairman

Click to Volunteer!


* The 3 names above are commissioner corpsman and not on the CMD Committee, but serve under the District Commissioner Bill Desmond.

Association Management Software Powered by YourMembership.com®  ::  Legal